Był komin, będzie ścianka wspinaczkowa

Zabytkowy komin i budynki dawnej kopalni Rozbark zostaną uratowane. Dzięki dotacji unijnej  powstanie tam Centrum Usług Sportów Wspinaczkowych i Siłowych oraz Usług Społecznych.

Wjeżdżających do Bytomia od strony Katowic nie będą już witać niszczejące budynki. Projekt nosi tytuł „Uratowanie przed rozbiórką i rewitalizacja zespołu dawnej kopalni Rozbark wpisanej do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego poprzez utworzenie unikatowego w skali kraju Centrum sportów wspinaczkowych i siłowych w Bytomiu przy ul. Chorzowskiej”, a jego pomysłodawcami są członkowie klubu Skarpa Bytom.

Zmianie ulegnie wygląd komina. Zostanie on częściowo rozebrany. Jest to konieczne, ponieważ komin jest w złym stanie technicznym, grozi zawaleniem. Będzie skrócony do poziomu tarasu konserwatorskiego. W jego wnętrzu powstanie jedna z największych i najnowocześniejszych w Polsce ścianek wspinaczkowych.

Miejsce to stanie się zapleczem treningowym dla kadry sportowców wspinaczkowych z całego kraju. Polscy zawodnicy odnoszą coraz większe sukcesy na arenie międzynarodowej, watro im stworzyć warunki porównywalne do tych  panujących w Austrii, Słowenii, Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Choć Centrum Wspinaczkowe ukierunkowane będzie przede wszystkim na rozwój bytomskiej młodzieży ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego, to aby ściągnąć tu kadrę wspinaczkową z Polski, w budynku akumulatorowni powstanie baza noclegowo-szkoleniowa. Tam też prowadzone będą projekty społeczne (jeszcze trwa ich ocena formalna). Młodzież będzie mogła spędzać czas wolny, nie tylko uprawiając sport, a dorośli wezmą udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.

W maszynowni Szybu Bończyk powstanie Centrum Sportów Siłowych umożliwiające zajęcia ogólnorozwojowe i siłowe. Zmianie ulegnie też otoczenie terenu dawnej kopalni Rozbark. Zostanie on wyczyszczony, powstaną tam alejki dla pieszych, drogi i parkingi oraz siłownia.

Projekt oszacowano na 11,5 mln zł, z czego 7,8 mln dołoży Unia Europejska. Prace będą przebiegać w systemie projektuj-buduj. Zimą ma zostać opracowana dokumentacja techniczna, a na wiosnę planowane jest rozpoczęcie prac. Potrwają one do końca 2020 roku.

Tekst: Iwona Wronka;

Foto: Archiwum UM Bytom.