Bona – Zmierzch Jagiellonów – powieść historyczna

Bajeczna fortuna, klejnoty, dobra ziemskie i pieniądze. Te wszystkie bogactwa należały do jednej osoby – Bony Sforzy, jednej z najpotężniejszych kobiet w XVI-wiecznej Europie. Niestety dla niej stały się przekleństwem. O tym kim była, jak znalazła się w Polsce i została żoną Zygmunta I Starego oraz królową Polski, a także jak radziła sobie w naszym kraju, stając się jedną z najważniejszych osób w Polsce, znajdziemy w najnowszej publikacji Magdaleny Niedźwiedzkiej -  „Bona – Zmierzch Jagiellonów”. Sięgając po jej książkę czytelnik przenosi się w XVI wiek, a więc do czasów w których Bona Sforza żyła, działała i współrządziła ogrimnym krajem.

Autorka książki swoją opowieść o Bonie rozpoczęła od czasów jej młodości, gdzie wychowywała się na dworze matki – księżnej Izabeli. Tam poznała tajniki polityki, a także nauczyła się jak żyć, aby pozostać kobietą niezależną, co udało się jej kiedy przyjechała do Polski i została żoną Zygmunta I Starego. Przyjazd do Polski to kolejny, kluczowy wątek w powieści historycznej Niedźwiedzkiej. To właśnie tutaj Bona oczarowała swojego przyszłego męża, urodziła mu upragnionego syna, a także stała się kobietą, która wbrew wielu wysoko postawionych polityków zaczęła rozgrywać własną „partię”, realizując swoje interesy, które wyniosły ją w państwie do osoby drugiej po królu.

Realizacja własnych interesów, silna osobowość, a także spory w jakie wchodziła z polską szlachtą spowodowały, że Bona dość szybko zyskała sobie wielu wrogów. Mimo to autorka opisuje, jak królowa Polski zabiega o elekcję syna na króla, zmianę ustroju, ale przede wszystkim oddaje sytuację panującą w XVI-wiecznej Polsce, gdzie król uzależniony był od decyzji sejmu i wpływów szlachty, zaś z drugiej strony Królestwo Polskie stanowiło jedno z najważniejszych państw w Europie.

Warto również dodać, że oprócz Bony Sforzy, jej męża Zygmunta I Starego, syna Zygmunta II Augusta, pojawiają się również inne ważne osobistości tamtego okresu – wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern czy Anna, księżna mazowiecka. Te wszystkie postacie przewijają się w powieści  Magdaleny Niedźwiedzkiej, która dla czytelników – mimo że nie jest to praca naukowa – będzie z pewnością ciekawą pozycją, po którą warto sięgnąć. Publikacja poświęcona Bonie Sforzy, a opisująca jej życie w Polsce jako królowej i małżonki Zygmunta I Starego pełna jest zwrotów akcji, porusza tajemnicze kwestie związane z życiem Jagiellonów i ich otoczenia, a także zawiera wiele opisów naszego kraju, przywar Polaków czy życia w XVI-wiecznej Polsce. Te aspekty pracy z pewnością wpływają na jakość publikacji.

W kolejnej części Wydawnictwo Prószyński i S-ka zaprezentuje postać kolejnej kobiety, która miała ogromny wpływ na syna Bony Sforzy – Zygmunta II Augusta. Będzie nią Barbara Radziwiłłówna – również co Bona ciekawa osobistość XVI-wiecznej Polski i Litwy.

Magdalena Niedźwiedzka - autorka zbeletryzowanych biografii "Królewska heretyczka" i "Maria Skłodowska-Curie" oraz cyklu "Opowieści z angielskiego dworu". Łączy pracę na uczelni technicznej z pisaniem powieści. W wolnych chwilach maluje obrazy olejne.

Autorka: Magdalena Niedźwiedzka;
Tytuł: „Bona. Zmierzch Jagiellonów”;
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018;
Liczba stron: 672;
Cena: 44,90 zł;
Książkę można zakupić w WYDAWNICTWIE

Szczególnie Polecam!!!