Johnathan Dimbleby - Bitwa o Atlantyk. Jak Alianci wygrali...

Bitwa o Atlantyk była jednym z decydujących momentów II wojny światowej, a jej początek rozpoczął się wraz z wypowiedzeniem przez Francję i Wielką Brytanię wojny III Rzeszy Niemieckiej 3 września 1939 roku. Mimo że w początkowej fazie walki na Atlantyku nie miały decydującego znaczenia, wraz z kolejnymi konfliktami, przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do wojny w 1941 roku, znaczenie tej bitwy wzrosło i miało kluczowe znaczenie dla wyniku całej wojny. Połączenie morskie między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi miało bowiem ogromne wpływ na fakt, że Brytyjczycy mogli skutecznie stawić opór Niemcom. Gdyby Kriegsmarine, a przede wszystkim niemieckim U-Bootom udało się je przerwać, losy wojny mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej.

Historię tej bitwy, jej polityczne i militarne znaczenie dla losów II wojny światowej przedstawił brytyjski pisarz, autor historycznych seriali dokumentalnych dla BBC -  Johnathan Dimbleby. Publikacja „Bitwa o Atlantyk. Jak alianci wygrali II wojnę światową” to książka, która prezentuje najważniejsze fakty z okresu bitwy o Atlantyk, opowiada o krwawych zmaganiach U-Bootów z alianckimi konwojami, rozgrywkach politycznych przywódców mocarstw, ale również wyścigu zbrojeń, kryptologów oraz błędach, jakie popełniły walczące strony.

Autor skupił się na wszystkich etapach wojny na Atlantyku, ukazując czytelnikowi życie w U-Bootach oraz alianckich okrętach, walki u ujścia La Platy, polowanie na wielki pancernik i dumę III Rzeszy Niemieckiej - „Bismarcka”, walki z konwojami, taktykę „wilczych stad”, ale również stosowaną przez Niemców i aliantów taktykę wojenną, błędy obydwu stron konfliktu oraz polityczne rozgrywki światowych przywódców mocarstw. Ciekawostką dla czytelników są dokładne opisy akcji bojowych, które prowadzili alianci, czego najlepszym przykładem jest akcja grupy szturmowej, która zaatakowała okręt „München”, gdzie odnaleziono kody Enigmy.

Tutaj właśnie pojawia się wątek polski, w którym autor pisze, że to dzięki Polakom udało się brytyjskiemu wywiadowi rozszyfrować maszynę szyfrującą Enigmę , która zmieniła losy wojny. Niestety tych wątków polskich w książce praktycznie nie ma. Autor nie wspomniał o udziale polskich okrętów w walce z niemieckimi U-Bootami czy okrętami. A jest przecież o czym pisać, między innymi o ORP „Burza”, ORP „Grom” czy ORP „Błyskawica”. Autor opisując bitwę o Atlantyk skupił się prawie wyłącznie na brytyjskich jednostkach, jakby nie dostrzegając, że w tej jednej z najważniejszych operacji wojennych II wojny światowej brały udział inne okręty i marynarze, którzy poświęcali swoje życie w walce z Niemcami.

Opisywane w książce zmagania wojenne, na co zwraca uwagę autor, nacechowane są z każdym rokiem coraz większą brutalnością. Brytyjski pisarz relacjonuje przeżycia marynarzy, bezwzględność walczących stron, jak również tragizm wydarzeń, jakie rozgrywały się na Atlantyku. Na co warto zwrócić uwagę to opisywane przez autora decyzje najwyższych rangą dowódców wojskowych, marynarki wojennej, ale również polityków, wśród których nie brakowało błędnych analiz, które kosztowały niejednokrotnie życie tysięcy marynarzy po obydwu stronach konfliktu.

Publikacja  brytyjskiego pisarza to świetna praca, która obejmuje jeden z najważniejszych etapów II wojny światowej. Bitwa o Atlantyk miała bowiem decydujące znaczenie w przypadku dalszego udziału Wielkiej Brytanii w II wojnie światowej. Gdyby bowiem Niemcom udało się zablokować dostawy na Wyspy Brytyjskie, wojna mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej. Autor prezentując walki na Atlantyku pokazał je z obydwu stron – dylematy dowódców, tragizm wydarzeń, bezwzględność prowadzonych walk, a także błędy polityków, za które płacili marynarze. Dodatkowym atutem publikacji brytyjskiego pisarza są zdjęcia na których autor nie tylko uwidocznił biorące udział w walkach okręty i U-Booty, ale także dowódców wojskowych, marynarzy i miejsca, gdzie toczyły się walki. Dla historyków i czytelników interesujących się walkami morskimi, książka Dimble`ya z pewnością jest świetnym źródłem informacji, gdzie znajdziemy, mimo pewnych braków, wiele informacji o walkach na Atlantyku, w których żadna ze stron nie oszczędzała się i za wszelką cenę chciała osiągnąć zamierzony cel.

Autor:  Johnathan Dimbleby;
Tytuł: „Bitwa o Atlantyk. Jak Alianci wygrali II wojnę światową”;
Wydawca: Wydawnictwo Literackie;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2017;
Liczba stron: 723;
Cena: 59,42 zł;
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Szczególnie Polecam! Świetna publikacja!!!