Książka Karla Bahma - "Berlin 1945" - upadek Hitlera

Bitwa o Berlin w 1945 roku zakończyła ostatecznie istnienie III Rzeszy Niemieckiej, jak również życie Adolfa Hitlera, który popełnił samobójstwo w bunkrze otoczony swoimi najbliższymi współpracownikami, wyższymi oficerami oraz w towarzystwie swojej kochanki Ewy Braun. Operacja berlińska była jednak nie tylko tragicznym wydarzeniem mieszkających w stolicy Rzeszy  cywilów, ale jedną z największych operacji wojskowych II wojny światowej. Wzięły w niej udział cztery radzieckie fronty, 1,2 mln żołnierzy, 4 tysiące czołgów oraz ponad 24 tysiące działa i ponad 5 tysięcy samolotów. Wydarzenia, jakie poprzedziły operację berlińską, jak również samą bitwę o Berlin opisał w rewelacyjnej publikacji Karl Bahm, który zrelacjonował każdy dzień i wszystkie wydarzenia, jakie rozgrywały się w Berlinie na przełomie kwietnia i maja 1945 roku.

Autor publikacji w dziewięciu rozdziałach przedstawił wyścig aliantów do Berlina, przygotowania do bitwy zarówno ze strony Armii Czerwonej, jak również Wehrmachtu, ale również krwawe walki o stolicę III Rzeszy Niemieckiej, wkroczenie Sowietów do Berlina oraz bezsensowne poświęcenie i dramatyczne walki, które prowadzili Niemcy, wierząc – mimo że sytuacja była katastrofalna – że nastąpi cud i Armia Czerwona zostanie odrzucona z Berlina.

Na uwagę zasługują umieszczone w publikacji fotografie, które oddają sytuację, jaka miała miejsce w kwietniu i maju 1945 roku. Zdjęcia zniszczonego Berlina pokazują nam jak zawzięcie bronili się w nim Niemcy, gdzie strzępy Wehrmachtu, ale również Volkssturm – Armia Ludowa pod dowództwem Goebbelsa poświęcała nadaremnie swoje życie, nie mając żadnych szans z ogromną przewagą wojsk sowieckich. Karl Bahm ukazał czytelnikowi także zmagania aliantów – wyścig w drodze do Berlina, trwający spór między dowódcami aliantów zachodnich, którzy jak Montgomery i Patton parli, aby dojść do Berlina. Stolica Wielkoniemieckiej Rzeszy została jednak oddana na pastwę losu Armii Czerwonej, której dwaj wielcy dowódcy – Żukow i Koniew ponaglani przez Stalina, mimo setek tysięcy ofiar, ścigali się o to, kto pierwszy zatknie czerwony sztandar nad spalonym i zniszczonym Reichstagiem.

Warto dodać, że zaprezentowane w publikacji zdjęcia przedstawiają także obraz stanu fizycznego Adolfa Hitlera w chwili, kiedy dotarło do niego, że upadek III Rzeszy Niemieckiej to kwestia dni. Na fotografiach widzimy bowiem człowieka zniszczonego wojną, wykończonego fizycznie i psychicznie. Ponadto relacje wyższych oficerów niemieckich, umieszczone w książce cytaty odzwierciedlają faktyczną sytuację w Berlinie na przełomie kwietnia i maja 1945, gdy trwały najcięższe walki.

Autor nie zapomniał także wspomnieć o Göringu, Himmlerze, ale także innych dygnitarzach III Rzeszy, którzy próbowali ratować własną skórę, nie zdając sobie sprawy, że za popełnione  zbrodnie czeka ich kara śmierci. Na zakończenie Karol Bahm przedstawił statystyki dotyczące strat, jakie ponieśli zarówno Niemcy, jak również Rosjanie tylko podczas operacji berlińskiej. Przedstawione w książce dane są przerażające i świadczą o bezsensownej walce do ostatniego żołnierza, którą prowadzili Niemcy, mając świadomość, że koniec ich Rzeszy jest już bliski.

Dla historyków zajmujących się II wojną światową, a zwłaszcza operacją berlińską w 1945 roku, publikacja Karla Bahma z pewnością ich nie zawiedzie. Dokładne opisy walk, statystki biorących udział w operacji wojsk, zdjęcia przedstawiające ogrom zniszczeń i zbrodni, jakie popełniano w ostatnim okresie wojny, świadczą o bardzo dokładnym przygotowaniu publikacji przez autora.

Autor: Karl Bahm;
Tytuł: Berlin 1945;
Wydawca: Wydawnictwo Bellona;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015;
Liczba stron: 253;
Cena: 29 zł;
Książkę można zakupić u WYDAWCY

Wyjątkowo Polecam!!! Rewelacyjna publikacja!!!