„Uwaga: zatopić U-boota! Akcje bojowe polskich okrętów...

O udziale polskich żołnierzy podczas II wojny światowej głównie mówi się z perspektywy walk wojsk lądowych i bohaterstwa polskich lotników podczas bitwy o Anglię. Nie możemy jednak zapominać, że wspaniałą kartę na polach bitewnych zapisały także polskie okręty wojenne i lotnictwo na morzach. O ich akcjach bojowych, spektakularnych sukcesach przypominają nam Mariusz Borowiak, autor książek o tematyce wojennomorskiej oraz Tadeusz Kasperski – historyk i marynista w publikacji „Uwaga: zatopić U-Boota!. Akcje bojowe polskich okrętów i lotnictwa na morzu 1939 – 1945”.

Jak piszą autorzy na naszym rynku księgarskim jest to pierwsza książka, która w sposób kompletny i tak obszerny opowiada o działaniach bojowych okrętów nawodnych i podwodnych Polskiej Marynarki Wojennej i dywizjonów bombowych Polskich Sił Powietrznych. Polskie okręty wojenne weszły do walki już 1 września 1939 roku. Mimo przewagi floty niemieckiej /Kriegsmarine/ nad polskimi jednostkami, nasze okręty od samego początku podjęły nierówną walkę z wrogiem. Autorzy wgłębiając się w temat zaprezentowali czytelnikom najważniejsze i największe operacje wojenne, w których brali udział polscy marynarze i lotnicy. Dzięki szczegółowym opisom poznajmy nie tylko typy polskich okrętów, dywizjonów lotniczych, ale także ich uzbrojenie, misje bojowe oraz rolę, jaką odegrały podczas II wojny światowej.

Mariusz Borowiak i Tadeusz Kasperski swoją publikację rozpoczęli od prezentacji działań bojowych polskich niszczycieli na wodach brytyjskich od września 1939 roku do marca 1940 ze szczególnych uwzględnieniem udziału w walkach okrętów „Błyskawica” i „Burza”. Dalej autorzy skupili się na operacjach morskich w czasie kampanii norweskiej i francuskiej, gdzie ponownie do walki skierowano okręty „Burza” i „Błyskawica”. Obaj pisarze prezentując szlak bojowy polskich jednostek, drobiazgowo opisują również okręty wroga, z którymi przyszło walczyć polskim marynarzom, a także miejsce walk.  Dla czytelnika jest to szczególnie ważne, bowiem otrzymuje on pełną informację o rodzajach okrętów niemieckich, które walczyły z Polakami, ich wyposażeniu oraz może, dzięki szczegółowym opisom walk, odszukać samodzielnie na mapie miejsca, w których swój ślad wojenny pozostawiły polskie okręty wojenne.

W dalszej części pracy poznajemy walki Polaków podczas patroli i operacji konwojowych, akcje polskich okrętów na Morzu Arktycznym, Śródziemnym i Atlantyku w decydującym okresie, a więc w 1942 i 1943 roku. Wówczas wojna morska i podwodna przybrała szczególnie na sile i miała decydujący wpływ na losy II wojny światowej na morzach i ocenach w starciu okrętów alianckich z Kriegsmarine.

Po szczegółowej charakterystyce walk na morzach i oceanach,  Borowiak i  Kasperski przechodzą do opisu działań polskich dywizjonów lotniczych nad Atlantykiem. Na początku autorzy skupiają się na dokonaniach 304. Dywizjonu, jego akcjach przeciwko U-Bootom, walkach nad wodami Zatoki Biskajskiej i starciach z niemieckimi myśliwcami. W dalszej części pisarze zajęli się udziałem polskich lotników po lądowaniu aliantów w Normandii, a także udziałowi w walkach powietrznych 300, 301, 305 i 307 Dywizjonów Powietrznych.

W ostatnim rozdziale autorzy książki przedstawili starcia polskich okrętów podwodnych z U-Bootami oraz sowieckimi i włoskimi okrętami. W tej części publikacji szczególną uwagę czytelnik powinien zwrócić na opisy wspólnego polowania niemieckiej i sowieckiej marynarki na ORP „Orzeł”, który po ucieczce z internowania w Tallinie kierował się w stronę Wielkiej Brytanii. Tutaj autorzy zwracają uwagę na fakt, że sowieckie okręty nie tylko polowały na „Orła”, ale prowadziły w związku z jego ucieczką akcje prowokacyjne, mające zdyskredytować jego załogę i oskarżyć Polaków o zbrodnicze działania.

Publikacja Mariusza Borowiaka oraz Tadeusza Kasperskiego to kompendium wiedzy o działaniach polskich okrętów i lotnictwa na morzu w okresie II wojny światowej. Autorzy opisali najważniejsze operacje wojenne, jakie prowadziła Marynarka Wojenna II RP oraz polskie dywizjony lotnicze, które nie tylko odegrały ważną rolę podczas bitwy o Anglię. Dodatkowym atutem pracy są wspaniałe zdjęcia i ilustracje prezentujące polskie i niemieckie okręty oraz dowódców obu walczących ze sobą stron. Warto także wspomnieć o kolorowych wkładkach z przekrojem polskich okrętów podwodnych, jak: ORP „Błyskawica, ORP „Burza”, ORP „Garland” czy ORP „Wilk”. Nie brakuje także zestawień dotyczących danych technicznych okrętów, szkiców przedstawiających działania bojowe oraz map obrazujących zasięg działania polskiej marynarki wojennej i lotnictwa bojowego. Podsumowując książka jest świetnym opracowaniem, które z pewnością zaciekawi nie tylko historyków, ale zwłaszcza miłośników dziejów polskiej marynarki, lotnictwa, a także działań bojowych z udziałem niemieckich U-Bootów, które siały postrach na morzach i ocenach.

Mariusz Borowiak – autor 44 książek i broszur o tematyce wojennomorskiej, współautor haseł do słowników i encyklopedii.

Tadeusz Kasperski – historyk, marynista, autor licznych artykułów poświęconych służbie Polskiej Marynarki Wojennej i jednostek wojennych walczących w II wojnie światowej.

Autorzy: Mariusz Borowiak i Tadeusz Kasperski;
Tytuł:  „Uwaga: zatopić U-boota! Akcje bojowe polskich okrętów i lotnictwa na morzu 1939 – 1945”
Wydawca: Wydawnictwo Napoleon V;
Miejsce i rok wydania: Oświęcim 2016;
Liczba stron: 540;
Cena: 45,50 zł;
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam! Świetna publikacja!!!