„Ostatni dzień Hitlera. Minuta po minucie"

Jak wyglądały ostatnie godziny życia Adolfa Hitlera? Czy poślubił Ewę Braun? Kto towarzyszył mu w ostatniej godzinie życia i w jaki sposób popełnił samobójstwo przywódca III Rzeszy Niemieckiej? Na te i inne pytania poznamy odpowiedzi w publikacji Jonathana Mayo i Emmy Craig.

Książka podzielona została na trzy główne części. Autorzy wykorzystując dostępne źródła, dokumenty, wspomnienia oraz relacje świadków starali się odtworzyć ostatnie chwile Adolfa Hitlera – w dniach 29 i 30 kwietnia. Dzięki temu dowiadujemy się, jak wyglądało życie w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy, jak przebiegała ceremonia zawarcia związku małżeńskiego między Adolfem Hitlerem a Ewą Braun oraz poznajemy losy najbliższych współpracowników wodza III Rzeszy. Wśród nich byli: Herman Fegelein, Heinrich Himmler czy Herman Göring, którzy próbowali ocalić swoją skórę oraz Martin Bormann i Joseph Goebels, wiernie trwający do końca przy Hitlerze.

Autorzy skrupulatnie odtworzyli również ostatnie minuty z życia Hitlera i Ewy Braun – sposób, w jaki dokonali samobójstwa, los ich zwłok, a także jak wyglądał ich polityczny i osobisty testament. Te informacje niewątpliwie pozwalają czytelnikom poznać ostatnie godziny z miejsca, gdzie rozgrywała się tragedia całych Niemiec. Mayo i Craig przytaczając relacje świadków i wspomnienia, pokazują, że w ostatnich chwilach swojego życia Hitler był oderwany od rzeczywistości. Dowodził wojskami, które istniały jedynie na papierze, rozstawiał je na mapie, wierząc w ich zbawienną moc, domagał się realizacji niemożliwych do wykonania rozkazów, nie zdając sobie sprawy ze swojego położenia.

Zawarte w książce unikatowe wspomnienia i relacje świadków oraz opisy ostatnich chwili z pewnością podnoszą wartość publikacji brytyjskich pisarzy. Niestety czytelnika sięgającego po książkę dwóch brytyjskich pisarzy może jednak zmylić tytuł ich pracy „Ostatni dzień Hitlera”. Publikacja nie jest bowiem w całości poświęcona ostatnim godzinom życia Führera, lecz odnosi się do wydarzeń na całym świecie, które rozgrywały się 29 i 30 kwietnia. Co może szczególnie rzucić się w oczy czytelnikowi, to nieustanna zmiana wątku przez autorów. Opisując wydarzenia w bunkrze w Kancelarii Rzeszy nagle zmieniają wątek i przechodzą do opisów ulubionych filmów Churchilla, badań Wernera von Brauna i jego ucieczki do strefy amerykańskiej, obrad konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w San Francisco czy sytuacji wojennej w Birmie i na Dalekim Wschodzie. Wiele z tych opisów nie ma żadnego powiązania z wydarzeniami w bunkrze Hitlera, a dodatkowo mogą rozpraszać uwagę czytelnika, skupionego na wątku głównym, związanym z osobą wodza III Rzeszy.

Osobiście taki układ książki nie przypadł mi go gustu, jednak nie zmienia to faktu, że publikacja jest godna polecenia i każdy historyk oraz osoba zainteresowana wydarzeniami związanymi z upadkiem Adolfa Hitlera powinna po nią sięgnąć. Na plus pracy można zapisać również zamieszczone pod koniec książki informacje poświęcone każdemu z bohaterów opisywanych przez autorów. Znajdziemy tutaj krótkie notki biograficzne osób mających związek z reżimem nazistowskim, osobą Hitlera, ale także świadkami bezpośrednich wydarzeń w bunkrze.

Autorzy:

Jonathan Mayo – dziennikarz BBC, wielokrotnie nagradzany autor programów dokumentalnych oraz książek historycznych.

Emma Craig – brytyjska pisarska, autorka kilku powieści.

Tytuł: Ostatni dzień Hitlera;

Autorzy: Jonathan Mayo, Emma Craig;

Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka;

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016;

Liczba stron: 375;

Cena: 45 zł;

Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!