„Łuny nad jeziorami. Agonia Prus Wschodnich”

Książka, którą powinien mieć na półce każdy kto interesuje się historią Warmii i Mazur, ale także i ci, których pasjonuje II wojna światowa. „Łuny nad jeziorami” to dramatyczne, sensacyjne i tajemnicze wydarzenia z dziejów Prus Wschodnich w ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej.

Wiosną 1945 roku przez ziemie Prus Wschodnich przetoczył się walec dyszącej żądzą zemsty Armii Czerwonej. Po jej przemarszu pozostały stosy trupów, tysiące zgwałconych kobiet i setki spalonych miejscowości. Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z ziem Polski oraz Prus Książęcych  do 1945 roku była terytorialnie związana najpierw z królestwem Prus, a później z państwem Niemieckim.

Z chwilą wkroczenia na te tereny Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. Rosjanie zaczęli wystawiać Niemcom wysoki rachunek, biorąc krwawy odwet  za niemieckie zbrodnie popełniane na froncie wschodnim. Radziecka ofensywa z siłą tornada zmiatała wszystko co tylko stanęło na jej drodze.

Autor z reporterską dokładnością przedstawia  los tysięcy Niemców, którzy uciekali  przed Armią  Czerwoną, oraz gehennę tych, którzy dostali się w ich ręce, szczególnie kobiet. Opisuje Elbląg obracany w ruinę przy pomocy działa kalibru 152 milimetrów, ale i Olsztyn, który spotkał podobny los mimo, że został zdobyty z marszu, prawie bez walk.

Leszek Adamczewski w dwudziestu rozdziałach tematycznych pisze o tych, jak i o innych zdarzeniach z tamtego okresu. Porusza m.in. temat zamachu na życie Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu mazurskiej Kwaterze Głównej Führera, wspomina także o losach legendarnej Bursztynowej Komnaty.

Książka Łuny nad jeziorami była nominowana do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur WAWRZYN 2011.

Leszek Adamczewski – poznański pisarz i dziennikarz, urodzony w 1948 roku w Szczecinie. Absolwent Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza. Autor trzydziestu książek. Zadebiutował w 1992 roku „Złowieszczymi górami” i poruszonej w nich tematyce zagadkowych i tajemniczych wydarzeń z lat drugiej wojny światowej, a w szczególności losów zaginionych skarbów kultury. Od 2009 roku współpracuje z Wydawnictwem Replika. W tym czasie ukazały się między innymi bestsellerowe pozycje o wojennych losach Prus Wschodnich i Zachodnich (Dymy nad Gdańskiem), cykl książek o dziejach Kraju Warty oraz o hitlerowskich badaniach nad bronią atomową (Tajemnicza broń Hitlera), a ostatnio także, wychodzące po raz pierwszy poza ramy II wojny światowej,  „Katastrofy. Zapomniane i przemilczane tragedie w powojennej Polsce”.

Tytuł: Łuny nad jeziorami. Agonia Prus Wschodnich”;

Autor: Leszek Adamczewski;

Wydawca: Wydawnictwo Replika;

Miejsce i rok wydania: Poznań 2019;

Liczba stron: 336;

Cena: 39,90 zł;

Książkę można kupić w WYDAWNICTWIE

Patronat nad książką objął Mój Historyczny Blog