Andrzej Fedorowicz – Słynne ucieczki Polaków

Maurycy Beniowski, Ferdynand Ossendowski, Jędrzej Giertych, Bronisław Szeremeta i Wanda Pawłowska. Co łączy te wszystkie postacie? Każda z nich uciekła z więzień lub obozów dokonując tego w brawurowy sposób – statkiem, konno, samochodami, pociągami lub o własnych siłach przemierzając tysiące kilometrów, aby tylko wydostać się na wolność. Ich historię opisał pasjonat historii, autor przewodników, dziennikarz Andrzej Fedorowicz.

W publikacji „Słynne ucieczki Polaków” wydanej przez Wydawnictwo Fronda autor przedstawił losy ucieczek z dalekiej Kamczatki, bolszewickiej niewoli, obozów niemieckich Auschwitz, Sobiboru, ale także twierdzy w Srebrnej Górze. Fedorowicz w swojej książce opisał również jak miłość matki pokonała sowiecką bezpiekę oraz co stało się z polskim złotem we wrześniu 1939 roku. Każda opowieść o ucieczce jest inna, brawurowa, a także pełna niebezpieczeństw. Rufin Piotrowski samotnie pokonał 5 tysięcy kilometrów z Syberii, Bronisław Szeremeta i Ferdynand Ossendowski mogli liczyć na współtowarzyszy, z kolei uciekinierzy z Auschwitz przebrani w mundury SS nie tylko uciekli z najgorszego obozu zagłady w Europie, ale przy okazji wywieźli słynny raport Pileckiego. Poznając ich i inne historii nie tylko mamy dowód na to, że każdy z nich był gotów poświęcić życie, aby uciec z niewoli, ale również że wszystkie te wydarzenia łączy, jak pisze autor:

„...głęboka wiara, że bycia Polakiem nie da się pogodzić z biernym fatalizmem...”

Książka Andrzeja Fedorowicza podzielona została na cztery części. Autor opisuje ucieczki z dalekiej Syberii, z Polski ogarniętej wojną w 1939 roku, niewoli niemieckiej oraz sowieckiej. Poznajemy więc losy Maurycego Beniowskiego, który skradzionym okrętem z tajnymi aktami uciekł do Europy, Rufina Piotrowskiego uciekającego z dalekiej Syberii oraz Ferdynanda Ossendowskiego. Swoją brawurową ucieczkę opisał we wspomnieniach, które zostały przetłumaczone aż na dziewiętnaście języków i stały się początkiem jego wielkiej kariery literackiej. Niezwykle ciekawą historię opisał Fedorowicz w rozdziale poświęconym ewakuacji polskiego złota w 1939 roku. Pasjonat historii nie tylko prezentuje nam najważniejsze osoby związane z tym zadaniem, ale również trudności, z jakimi musieli się zmierzyć organizatorzy konwoju, który trafił do Rumunii, skąd został dalej ewakuowany.

Sporo ciekawostek, ale również nieznanych dotąd faktów odnajdujemy w rozdziałach poświęconych ucieczce Polaków z oflagu w Srebrnej Górze na Dolnym Śląsku, ale również związanych z najbardziej brawurową ucieczką więźniów z KL Auschwitz. Ucieczka ta była wstrząsająca nawet dla samych Niemców, którzy wbrew rygorystycznym prawo nie ukarali żadnego z więźniów, lecz wysłali siedmiu SS-manów na front wschodni, a sprawą zajęła się specjalna komisja SS powołana w Berlinie. Fedorowicz podjął również temat buntu w obozie zagłady w Sobiborze, który dla wielu więźniów okazał się tragiczny, ucieczki Bronisława Szeremety z sowieckiego łagru oraz Władysławy Pawłowskiej, której matczyna miłość do dziecka była bodźcem do ucieczki z Sybiru. Ostatnią historią przedstawioną przez autora jest sowieckie polowanie na „akowców”, którzy uciekli z obozu ze Skrobowa, aby później walczyć przeciwko komunistom.

Publikacja Andrzeja Fedorowicza to nie tylko książka prezentująca Polaków, którzy zagrali vabank, decydując się na brawurowe ucieczki, ale przede wszystkim losy zwykłych ludzi walczących z reżimami, próbującymi zniewolić Polaków i uciszyć ich wołanie o wolność, poszanowanie praw i demokrację. Warto dodać, że los niejednej z opisanych w tej pracy osób mógłby posłużyć za scenariusze filmu sensacyjnego czy przygodowego.

Książka Andrzeja Fedorowicza – dziennikarza, pasjonata historii, autora książek i przewodników z pewnością zaciekawi nie tylko historyków, ale każdego, kto chciałby poznać losy najbardziej spektakularnych ucieczek XX wieku.

Autor: Andrzej Fedorowicz;
Tytuł: „Słynne ucieczki Polaków”;
Wydawca: Wydawnictwo Fronda;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018;
Liczba stron: 317;
Cena: 28,40 zł;
Książkę można kupić u WYDAWCY

Szczególnie Polecam!!! Świetna publikacja!