Alianci Piotra Zychowicza – recenzja opowieści niepoprawnych politycznie

„Historię piszą zwycięzcy. Ta stara prawda szczególnie pasuje do II wojny światowej. Mimo że od końca tego krwawego konfliktu minęło już siedemdziesiąt sześć lat, do dzisiaj obowiązuje wersja wydarzeń stworzonych przez wojenną propagandę aliantów. Tezy tej propagandy powielają bezkrytycznie historycy, pisarze i dziennikarze, zgodnie z nimi kręcone są hollywoodzkie superprodukcje” – to fragment wstępu najnowszej książki Piotra Zychowicza „Alianci. Opowieści niepoprawne politycznie”, w której autor wprost mówi, że alianci odpowiadają tak samo za zbrodnie, jak Niemcy czy Japończycy podczas II wojny światowej. Dla wielu pojawiające się stwierdzenia w książce mogą być szokujące czy nawet bulwersujące, ale poparte są faktami, z którymi nie da się dyskutować. Dlatego też książka warta jest przeczytania, bo jeśli czytelnik nie zmieni swojego zdania, z pewnością da mu ta publikacja wiele do myślenia.

Trudne tematy, z którymi warto się zmierzyć

Piotr Zychowicz nie boi się stwierdzenia, że wojnę totalną nie tylko prowadzili Niemcy i Japończycy, ale również Amerykanie, Brytyjczycy i Rosjanie. Wszystkie strony dążyły do unicestwienia przeciwnika za wszelką cenę. Autor nie zostawił także suchej nitki na naszych sojusznikach, wprost pisząc, że Polska wielokrotnie została zdradzona, a mimo to, niczego nas to nie nauczyło. Zychowicz wręcz wraca do czasów napoleońskich, ukazując cesarza Francuzów nie jako człowieka kochającego Polaków, ale jako polityka i wojskowego, który wykorzystał naszą naiwność do celów politycznych. Nie brakuje odwołania do kłamstwa katyńskiego i wiedzy na ten temat aliantów zachodnich, brytyjskich obozach w Afryce, gdzie ginęli ludzie czy podejmowanych przez aliantów z premedytacją działań, w wyniku których ginęły setki tysięcy osób w nalotach bombowych, zarówno dokonywanych przez lotnictwo brytyjskie, jak i amerykańskie.

Autor zadaje ważne pytania: Czy konieczne były naloty na niemieckie miasta, gdy III Rzesza była już w zgliszczach? Czy Hiroszima i Nagasaki musiały doznać piekła bomby atomowej? Na te i wiele innych pytań szuka odpowiedzi Piotr Zychowich, przytaczając konkretne opinie i fakty. Co do opinii można jeszcze z nim polemizować, ale przedstawione fakty są niepodważalne. Zychowicz porusza temat, który jest coraz częściej obecny w publikacjach historycznych, a związany ze zbrodniami popełnianymi przez aliantów na froncie i w trakcie wyzwalania miast w Europie Zachodniej czy Południowej. Alianci zachodni, tak samo jak Sowieci, dokonywali rabunków na cywilach, gwałtów czy morderstw, jednak o tym wciąż mało się mówi, ukazywane jest z kolei sowiecie bestialstwo, zapominając, że wkroczenie aliantów do Włoch było dla wielu kobiet gehenną.

Zychowicz odwołuje się również do spraw związanych z ukrywaniem zbrodniarzy wojennych. Temat ten wielokrotnie już był podejmowany przez historyków i publicystów, jednak autor ponownie o nim mówi w kontekście japońskiej "Jednostki 731", w której prowadzono badania nad bronią biologiczną, a jej główna osoba, która odpowiedzialna była za popełniane tam zbrodnie – dr Shiro Ishii został objęty amerykańskim parasolem ochronnym, dożywając spokojnej starości, nigdy nie ponosząc konsekwencji swoich czynów. Autor znany z takich książek jak „Pakt Ribbentrop–Beck”, „Obłęd ’44” czy „Żydzi i Sowieci”, „Niemcy” oraz „Żydzi” opisuje również zdradę, jakiej dokonali Anglosasi, wydając po wojnie w ręce NKWD dwa miliony uciekinierów ze Związku Sowieckiego.

Są wątki, z którymi należy polemizować

Warto jednak mieć na uwadze, że wiele opisanych przez Zychowicza faktów jest dobrze znanych w historiografii, bowiem o nalotach bombowych na Niemcy pod koniec II wojny światowej, konieczności użycia przez Stany Zjednoczone bomby atomowej przeciwko Japonii, Jednostce 731 czy operacji „Paperclip”, przeprowadzonej przez amerykańskie służby specjalne w końcowym okresie i tuż po zakończeniu II wojny światowej, mającej na celu przerzucenie do Stanów Zjednoczonych czołowych niemieckich naukowców, powstało już wiele książek. W książce Zychowicz stawia odważne tezy i opinie odnoszące się m.in. do powyższych wydarzeń, bo z faktami oczywiście nie ma co dyskutować, jednak czytając książkę autora warto również dokładnie przeanalizować jego opinie. Nie z wszystkimi opiniami i sugestiami autora się zgadzam, jak w przypadku np. użycia bomby atomowej przeciwko Japonii, gdzie można polemizować czy Japonia była już wówczas państwem pokonanym, czy też fanatyzm rządzących powodował, że kraj ten mimo ponoszonych klęsk chciał walczyć dalej, co przyniosłoby o wiele więcej ofiar. Oczywiście dzisiaj wiele tych tematów wzbudza kontrowersje, jednak warto nad nimi się zastanowić i dokonać analizy przedstawionych opinii oraz ocen.

Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o II wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. W swoich koncepcjach nawiązuje do idei Józefa Mackiewicza, Władysława Studnickiego, Stanisława Cata-Mackiewicza oraz Adolfa Bocheńskiego. Był dziennikarzem „Rzeczpospolitej” i tygodnika „Uważam Rze” oraz zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Obecnie jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Historia Do Rzeczy”. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem wielu interesujących i podejmujących ważne tematy z historii Polski i II wojny światowej jak: „Pakt Ribbentrop–Beck”, „Obłęd ’44” czy „Żydzi i Sowieci”, „Niemcy”, „Żydzi” oraz „Wołyń zdradzony”, „Pakt Piłsudski-Lenin” czy „Opcja niemiecka”.

Autor: Piotr Zychowicz;
Tytuł: Alianci. Opowieści niepoprawnie polityczne V;
Wydawca: Wydawnictwo Rebis;
Miejsce i rok wydania: Poznań 2021;
Liczba stron: 528;
Cena: 39,92 zł;
Książkę można zakupić w Wydawnictwie Rebis