85 lat temu Hitler pozbył się wrogów w czasie Nocy długich noży

W nocy z 29 na 30 czerwca 1934 roku na polecenie Adolfa Hitlera członkowie SS kierowanego przez Heinricha Himmlera dokonali aresztowania działaczy SA z Ernstem Röhmem na czele. W wyniku akcji zginęło kilkuset przeciwników Adolfa Hitlera, co umożliwiło mu objęcie dyktatorskiej władzy w Niemczech.

SA /Sturmabteilungen – Oddziały Szturmowe/ zostały utworzone w 1921 roku jako formacja paramilitarna, która odpowiedzialna była za masowe represje wobec przeciwników politycznych NSDAP i Adolfa Hitlera.

Sytuacja SA i Ernsta Röhma zmieniła się kiedy Hitler 30 stycznia 1933 roku objął urząd kanclerza III Rzeszy. Przywódca NSDAP chcąc skupić całą władzę w swoich rękach nie miał zamiary dzielić się nią ze starym towarzyszem partyjnym, tym bardziej, że Ernst Röhm próbował ze swoich bojówek SA stworzyć armię, która miałby przejąć główną funkcję obroną w Rzeszy.

Ponadto Röhma chcieli się pozbyć Himmler oraz Reinhard Heydrich, a sam Hitler doszedł do porozumienia z niemiecką generalicją, uznając, że to właśnie Reichswera, /późniejszy Wehrmacht/ będzie stanowiła trzon sił wojskowych Rzeszy Niemieckiej, jak również nakazał zredukowanie liczby członków SA. Warto podkreślić, że Hitlera naciskany był również przez prezydenta Paula von Hindenburga, który domagał się od niego uporządkowania spraw związanych z bojówkami SA.

Mimo że formalnie Röhm pogodził się ze przedstawicielami niemieckiej generalicji, jak również doszedł do porozumienia w Hitlerem, faktycznie nie miał zamiaru podporządkować się kanclerzowi Rzeszy, co doprowadziło do wydarzeń, jakie miały miejsce w nocy z 29 na 30 czerwca 1934 roku.

W ciągu kilku godzin w nocy zginęli najważniejsi przywódcy SA z Röhmem na czele. Zamordowano również wielu innych przeciwników reżimu nazistowskiego, a według różnych szacunków liczba zabitych mogła wynieś nawet 400 osób.

Zdjęcie: Bojówkarze SA w 1929 r. (fot. ze zbiorów Bundesarchiv, Bild 146-1982-159-22A, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany).