33 Żydów, którzy wpłynęli na losy świata

Wśród narodu żydowskiego nie brakuje wielu osobistości, których życie i dokonania miały wpływ na bieg historii i otaczający nas świat. O tym, którzy Żydzi mieli największy wpływ na losy świata pisze Przemysław Słowiński w publikacji „33 Żydów, którzy wpłynęli na losy świata”. W książce obok takich postaci jak: Mojżesz, św. Paweł, Karol Marks, Janusz Korczak, Albert Einstein pojawią się takie postacie: Robert Maxwell, bracia Marx, Kevin Mitnick, Roman Polański, Harry Houdini czy… Adolf Hitler.

Autor książki opisując dokonania wszystkich 33 postaci, z czego aż 5 stanowią bracia Marx, przedstawia ich krótkie biografie, a szczególności ich wpływ na losy świata. Słowiński pisząc o każdej z nich kilka słów, „wyciąga” na światło dzienne bardzo pikantne wydarzenia z życia wielu przedstawionych osób. Wśród opisów wielu postaci – zwłaszcza tych z XX wieku – nie brakuje epizodów w ich życiu związanych z alkoholem, narkotykami, rozwiązłością seksualną czy molestowaniem, które niejednokrotnie zniszczyły im życie.

Warto dodać, że Przemysław Słowiński w krótkich biogramach zawarł dość szczegółowo informacje, a dobre pióro autora książki oraz jego dość cięte „wstawki” czy też krótkie cytaty powodują, że czyta się ją nie tylko płynnie, ale z pewną dozą ciekawości. Szkody tylko, że autor nie podzielił swoich bohaterów na tych, których dokonania można uznać za przełomowe i mające wpływ na bieg dziejów świata, od tych, którzy wykorzystując spryt, pieniądze czy popularność mieli swoje tzw. „pięć minut”. Trudno bowiem zestawić przy sobie takie nazwiska jak np. Einstein, Marks, Kolumb z pięściarzem Benjaminem Siegelem, iluzjonistą Harrym Houdinim czy wizjonerem Erikiem Janem Hanussenem.

Autor pokusił się także o wprowadzenie do książki jednej z najbardziej znanych postaci w XX wieku, czyli Adolfa Hitlera. Słowiński powołuje się w książce na fakt dotyczący ojca Adolfa – Aloisa, który miał być nieślubnym synem Żydówki – Marii Anny Schicklgruber i dochodzeniu, które prowadził kanclerz Austrii – Engelbert Dolffus. Sprawę Adolfa Hitlera i jego żydowskiego pochodzenia poruszało już wielu historyków i badaczy. Z pewnością fakty, które przytacza autor są warte poznania, jednak w świetle wielu innych dowodów i tajemnic związanych z życie Führera, dotyczących żydowskiego pochodzenia Adolfa Hitlera, dzisiaj trudno jest określić kim był jeden z największych zbrodniarzy w historii świata. Temat ten z pewnością wzbudzi zainteresowanie wśród czytelników, tym bardziej, że podawane są tutaj pikantne informacje dotyczące życia seksualnego wodza III Rzeszy Niemieckiej.

Książka Przemysław Słowińskiego z pewnością stanowi ciekawe zestawienie postaci, o których w podręcznikach do historii próżno szukać informacji. Warto dodać, że wiele z opisanych postaci miało polskie korzenie, jednak najbardziej interesujące są fakty dotyczące ich stosunku do judaizmu czy chrześcijaństwa. Dla miłośników dobrej lektura, książka Przemysława Słowińskiego z pewnością nikogo nie zawiedzie.

Autor: Przemysław Słowiński;
Tytuł: „33 Żydów, którzy wpłynęli na losy świata”;
Wydawca: Wydawnictwo Videograf;
Miejsce i rok wydania: Chorzów 2018;
Liczba stron: 384;
Cena: 23,94 zł;
Książkę można zakupić w Wydawnictwie Videograf