224 lata temu Rosjanie dokonali rzezi Pragi - 4 listopada 1794

Klęska wojsk polskich pod Maciejowicami 10 października 1794 roku i wzięcie do niewoli rannego Tadeusza Kościuszki, doprowadziła w rzeczywistości do upadku insurekcji kościuszkowskiej. Ostatnim aktem walki o niepodległość była rzeź warszawskiej Pragi, dokonana przez wojska generała Aleksandra Suworowa.

Po klęsce pod Maciejowicami wojska rosyjskie już 2 listopada dotarły na przedpola Warszawy. Dwa dni później, 4 listopada 1794 roku Rosjanie przystąpili do szturmu Pragi bronionej przez wojska generała Józefa Zajączka. Obrona Pragi dość szybko została przerwana, a wojska rosyjskie z każdą godziną zyskiwały przewagę. W obronie zginął między innymi generał Jakub Jasiński, a go godziny 21.00 praktycznie cała Praga znalazła się w rękach rosyjskich, które dokonały maskary ludności cywilnej. Według historyków w rzezi warszawskiej Pragi mogło zginąć nawet od 13 do 20 tysięcy ludzi.

Obrona Pragi była nie tylko ostatnim zbrojnym starciem insurekcji kościuszkowskiej, ale również ostatnią bitwą Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która w wyniku III rozbioru 3 stycznia 1795 roku przestała istnieć i na 123 lata została wymazana z mapy Europy.

Fotografia: Rzeź warszawskiej Pragi, Muzeum Czartoryskich w Krakowie, za Wikimedia Commons.