Hitler moja miłość. Kobiety w służbie swastyki - zapowiedź

"Hitler moja miłość. Kobiety w służbie swastyki" autorstwa Paula Rolanda to książka o losach kobiet w nazistowskich Niemczech. Autor odwołując się  przy tym do konkretnych postaci  oraz wskazując na różnorakie motywy jakie nimi kierowały, ukazał zafascynowane Hitlerem kobiety, które uwierzyły, że nowy przywódca pozwoli ich krajowi odzyskać należne miejsce w Europie.

Naziści mieli jasno określone poglądy na rolę kobiet w Trzeciej Rzeszy. Hermann Goering otwarcie zachęcał je do „sięgnięcia po garnek, szufelkę i zmiotkę, a także wyjścia za mąż”. Mimo to wiele z nich powitało pojawienie się Hitlera z dziewczęcym entuzjazmem. Wierzyły, że silna władza pozwoli Niemcom odzyskać należną im pozycję w Europie, a z ich krajem znowu wszyscy będą się liczyć jak dawniej. Dopiero wojna, która zabrała im synów, mężów, ojców i domy, zweryfikowała ich wiarę w Hitlera.

Autor prezentuje olbrzymią różnorodność losów kobiet żyjących w Trzeciej Rzeszy – w jednym z najbardziej represyjnych i barbarzyńskich reżimów we współczesnej historii. Na podstawie mało dotychczas znanych materiałów źródłowych, takich jak rozmowa z siostrą Hitlera, Paulą, przeprowadzona przez amerykański wywiad zaledwie rok po wojnie, analizuje relacje Führera z najbliższymi mu kobietami. Opisuje także historie wielu kobiet reprezentujących różne postawy wobec reżimu: od pełnych zaangażowania członkiń nazistowskich organizacji i sadystycznych funkcjonariuszek obozów koncentracyjnych przez niebywale odważne pilotki, które walczyły w barwach Rzeszy, po kobiety, które ryzykowały życie w walce z faszyzmem.

Autor: Paul Roland;

Tytuł:  "Hitler moja miłość. Kobiety w służbie swastyki";

Wydawca: Wydawnictwo RM;

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2019;

Liczba stron: 216;

Cena: 24,99;

Książkę można zakupić w Wydawnictwie RM