Andrzej Andrusiewicz - Złoty sen. Rosja XIX – XX wieku...

Historia Rosji do dziś zawiera wiele tzw. „Białych plam”, a niektóre z ważnych wydarzeń historycznych w dziejach Rosji są wciąż przez wielu tamtejszych historyków i polityków zafałszowywane. Szczególnie dotyczy to wydarzeń, jakie miały miejsce w XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem Związku Radzieckiego.

W dziejach Rosji nie brakowało wówczas wojen, które decydowały o losach kraju, zamachów, rewolucji, ale także wybitnych jednostek, dzięki którym zyskała rosyjska kultura i sztuka. Ich historię opisuje profesor Andrzej Andrusiewicz, znawca dziejów Rosji oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a także autor biografii Piotra Wielkiego i Katarzyny II.

Na prawie sześciuset stronach Andrusiewicz przedstawił najważniejsze wydarzenia z dziejów XIX i XX-wiecznej Rosji, tych w czasach carskich, jak i początków Związku Radzieckiego. W książce są opisane między innymi największe postacie tamtego okresu – Mikołaj I, Lenin, Trocki czy Stalin w kontekście tajemnic związanych z tymi osobami. Polski historyk przedstawia nam również historię tajemniczej śmierci żelaznego cara, czyli Mikołaja I, sprawę testamentu Lenina oraz kwestię deportacji Lwa Trockiego, ale również sprawy wokół których narosło wiele mitów i niejasności, jak między innymi: pucz generała Ławra Korniłowa, głównodowodzącego armią rosyjską w 1917 roku, który opowiadał się za prowadzeniem wojny do ostatecznego zwycięstwa, jak również kwestia niedoszłej zagłady Moskwy w 1941 roku. Interesujący jest także rozdział „Ostatnia barykada” poświęcony ostatnim dniom Związku Radzieckiego i przejęciu władzy przez Borysa Jelcyna.

W drugiej części publikacji, polski historyk opisał wybrane przez siebie osobistości, z których kilka może być dla czytelnika mało rozpoznawalnych. Mimo to jednak warto zgłębić historię nie tylko Michaiła Bakunina, Mikołaja Gogola, Grigorija Rasputina, ale również Pawła Pestela – przywódcy dekabrystów, Hesi Helfman – niedoszłej zabójczyni cara Aleksandra II, Dmitrija Bogrova, próbującego zabić premiera Rosji, a także Nesto Machno – przywódcy Rewolucyjnej Powstańczej Armii Ukrainy i twórcy republiki Machnowskiej w Hulajpolu.

Zestawienie tych znanych i nieznanych postaci to dla czytelnika okazja do poznania mało znanych w historiografii rosyjskiej osób /autor opisuje 9 postaci/, ale jak się okaże - po przeczytaniu ich biografii – mających wpływ na dzieje Rosji. Tym samym opisane przez Andrzeja Andrusiewicza najciekawsze, wybrane przez niego wydarzenia i postacie z dziejów Rosji z pewnością przybliżą nie tylko historię tego kraju, ale wielu osobistości, które próbowały wpłynąć na bieg wydarzeń jednego z największych mocarstw świata.

Andrzej Andrusiewicz – urodzony w 1940 roku historyk, politolog, znawca dziejów Rosji oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Autor ponad dwudziestu publikacji dotyczących historii Rosji, szczególnie okresu Wielkiej Smuty, oraz biografii Piotra Wielkiego, Katarzyny II oraz Aleksandra I.

Autor: Andrzej Andrusiewicz;
Tytuł: „Złoty sen. Rosja XIX – XX wieku. Sprawy i ludzie”;
Wydawca: Wydawnictwo Literackie;
Rok i miejsce wydania: Kraków 2016;
Liczba stron: 592;
Cena: 55,17 zł;
Książkę można zakupić u Wydawcy

Polecam! Bardzo dobra książka!!!